ANKARA KALKINMA AJANSI DESTEK PROGRAMINI AÇIKLADI

ANKARA KALKINMA AJANSI DESTEK PROGRAMINI AÇIKLADI

İş kurmak isteyenleri ve işletme sahiplerini daha büyük yatırımların öncüsü olmaları adına teşvik eden pek çok devlet kurumu bulunmaktadır. Kalkınma Bakanlığı bünyesinde bulunan Kalkınma Ajansları ise bu destek sunan kuruluşlar arasında ki en büyük ağa ve sisteme sahip olmaktadır.

Ankara Kalkınma Ajansı ‘da bu büyük kuruluş ağının önemli bir üyesidir. Ankara Kalkınma Ajansı, bölgesel yatırım yapmak isteyen kişi ve KOBİ ’lere özel 2 mali destek programını duyuruya çıkardı. Bölgede yatırım yapmak isteyen vatandaşların merakla beklediği programın ilki “Sürdürülebilir Kalkınma Mali Destek Programı” ikincisi ise “İleri Teknolojilerde Yüksek Katma Değer Mali Destek Programı (İLTEKMDP)” adı ile açıklandı.

1-Sürdürülebilir Kalkınma Mali Destek Programı

Hangi başlıklar yararlanacak? Program Öncelikleri Nelerdir?

Tarımda ve tarıma dayalı sanayide katma değerin artırılması,

Yörelere özgü alternatif gelir kaynakları ve istihdam olanaklarının geliştirilmesi,

Turistik öneme sahip tarihi, kültürel ve doğal unsurların turizme kazandırılması,

İmalat sektörlerinde üretim kapasitesinin geliştirilmesi olmaktadır.

Ne Kadar Destek Sağlanıyor?

Yukarıda belirtilen amaçlara hizmet eden sektörlerde yatırım yapmak isteyen vatandaşlar veya KOBİ ‘ler, en az 75.000 TL, en fazla 500.000 TL geri ödemesiz desteğin sahibi olabilir.

Son Başvuru Tarihi: 18 Mart 2016

2-İleri Teknolojilerde Yüksek Katma Değer Mali Destek Programı (İLTEKMDP)

Hangi başlıklar yararlanacak? Program Öncelikleri Nelerdir?

İleri teknolojili sektörlerde teknoloji yoğun ürünlerin geliştirilmesi ve yerli üretimi,

İleri teknolojili sektörlerde markalaşma ve ihracat kapasitesinin artırılması,

Teknoloji yoğun ürünlerin geliştirilmesine yönelik ar-ge, test, kalibrasyon hizmetleri ve laboratuvar altyapılarının geliştirilmesi.

Ne Kadar Destek Sağlanıyor?

Yukarıda belirtilen amaçlara hizmet eden sektörlerde yatırım yapmak isteyen vatandaşlar veya KOBİ ‘ler, en az 150.00 TL, en fazla 500.000 TL geri ödemesiz desteğin sahibi olabilir.

Son Başvuru Tarihi: 11 Mart 2016

Ne Yapmalıyım?

Bölgesel kalkınmayı kendisine amaç edinen Kalkınma Ajansı, 2008 yılından bu yana kendi bölgesinde iş kurmak isteyen yatırımcılardan yaklaşık 14.000 proje başvurusu aldı ve yaklaşık 550 Milyon TL destek sağladı. Kalkınma Ajansı aracılığı ile hibe desteği almak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey bölgenizde yapılabilecek bir iş fikri edinmek, ardından bu fikri profesyonel biçimde projelendirmek olacaktır. Yani derdinizi yazılı belgeler, projeler ile anlatmak zorundasınız. Yazımı profesyonellik gerektiren bu projeler, desteği hak edişinizde önemli bir etkendir.

Muhasebe Ücreti Öde
E-Mükellef Girişi