İki Ünlü Ayakkabı firması iflas

Türkiye ayakkabı sektörünün iki şirketi iflas etti.  Promar Ayakkabı Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Dema Deri Mamulleri ve Ayakkabı Sanayii A.Ş. için bir süre önce mahkemeye İflas erteleme  sürecinden başarılı olarak  çıkamayınca ,üretim tesislerinin  alacaklı banka tarafından satışı ile zora giren ve dönemeyen  şirkete  mahkeme 6 Ağustos ta  iflasına karar verdi.

Bakırköy 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin  “iflas” kararı  ile  şirketlerin dosyaları bundan böyle Bakırköy 1. İcra İflas Müdürlüğü’nde yürütülecek. Bir dönem 400’e yakın çalışanı bulunan şirketin tasfiye sürecinde ilk etapta işçi alacaklarının ödenmesi bekleniyor.

Bir yeşil ailesinin ikinci kuşak şirketi böylece iflas kervanına katıldı .Promar Ayakkabı ve Dema Deri’nin sahibi İhsan Yeşil, Türkiye’nin önde gelen markalarından Yeşil Kundura’nın ikinci kuşak temsilcisi. Recep Ali Yeşil ve Mustafa Yeşil kardeşlerin kurduğu ve Türkiye ayakkabı sektöründen önemli bir yeri bulunan Yeşil Ailesi’nin sektördeki varlığı 70 yıla yaklaşıyor. 1986 yılına gelindiğinde ise İhsan Yeşil, amcası ve babası Recep Ali Yeşil ile yollarını ayırdı kendi şirketlerini kurdu.

Dema markası ile askeriyeye uzun süre bot üretimi de yapan ihsan Yeşil 2001 krizi sonrası ise kurduğu Promar Ayakkabı ile, Camel Active, Land Rover, Dr. Martens, Fly London, Tonino Lamborghini, Grisport, gibi dev markaların lisansörü oldu. Ayakkabı satış mağazaları da bulunan Promar’ın hedefi 50 mağazaya ulaşmaktı.

Ama acı son iflas ile karşı karşıya kalındı.Piyasaların daraldığı zamanlarda nakit akışlarının  uzun vadeli riskler için iyi  planlanması  ve şirketlerin  iç denetim ve suistimal denetimlerinden geçmesi çok önemlidir. Şirketler 1.nesil de büyüyor ama ikinci nesilde acı son ile kayboluyor.Uzmanlarca bunun derin sebebleri  iyi analiz edilmelidir.

İFLAS ERTELEMEDEN BORCUN TAMAMINI ÖDEYEREK ÇIKAN TEK FİRMA..

İflas ertelemeye giren şirket sayıları artarken bu zorlu süreç ya  kurtuluş yada iflas ile sonuçlanmaktadır.İşte sizlere  başarılşı bir  kurtuluş hikayesi örneği Kurtsan Plastik

2005 yılında Türkiye’nin ikinci 500 büyük sanayi kuruluşu sıralamasında yer alan Kursan Plastik Amb. San. Tic. A.Ş. aynı yıl dövizdeki ani dalgalanmadan kaynaklanan ekonomik hareketlilik yüzünden hukuki sürece maruz kalmıştı.

Geçtiğimiz yaklaşık 10 yıllık süreçte faaliyetlerini ara vermeksizin sürdüren Kursan Plastik Amb.San.Tic.A.Ş. borçlarının %92’ sini tamamen ödeyip kapatarak bilanço borçluluk oranını %8’ e düşürdü. Bugün itibariyle tamamı öz kaynak firması haline dönüşmüş bulunan Kursan Plastik Amb.San.Tic.A.Ş. hukuki süreçten kendi isteğiyle çekildiğini açıkladı.

KURSAN PLASTİK AMB.SAN.TİC.A.Ş. BORÇLARININ %92 SİNİ TAMAMEN ÖDEYEREK ÖZ KAYNAKLA ÇALIŞAN BİR FİRMA HALİNE GELDİ…

Konuya ilişkin açıklama yapan Kursan Plastik Amb. San.Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı MESUT İŞSEVER yaptığı açıklamada borçlu oldukları tüm bankalara borçlarının tamamını ödeyerek sıfırladıklarını, son kalan borcun %8 ‘ ine tekabül eden tek banka borcunu protokole bağlanarak ödenmeye başladığını açıkladı.Mesut İşsever bu itibarla Kursan Plastik Amb. San. Tic. A.Ş. problemli herhangi bir alacaklısı kalmadığını ve Hukuki süreçten kendi talepleriyle tamamıyla çekildiklerini açıkladı.

TÜM TÜRKİYEDE İFLAS ERTELEMEDEN BORCUN TAMAMINI ÖDEYEREK ÇIKAN TEK FİRMA..

İflas ertelemede Türkiye genelinde başarı oranının %1 ‘ in altında olduğunu belirten Mesut İŞSEVER orta ve büyük ölçekte tüm Türkiye de iflas ertelemeyi başarıyla sonuçlandırarak borçluluktan kurtulan tek firma olduklarını belirtti. Kursan Plastik Amb. San. Tic .A.Ş. ‘in bu mucizeyi gerçekleştirebilmesindeki en büyük etkenin özveri ve azimle firmasına sahip çıkan çalışanlarının olduğunu belirten Mesut İŞSEVER Kursan Plastik Amb. San. Tic. A.Ş. ‘nin bundan sonraki hedefinin tamamı öz kaynakla çalışan bir firma olarak büyümesini sürdürmesi olduğunu kaydetti.

İflas erteme Kanunun amacı  ; Borca batıklılık   sürecinde alacakların  tahsilinde zaman verilmesi ve firmanın  yeniden kendisine yeterli olarak   diriliş ve canlanması ekonomi ile istihdama  zarar vermeden  faaliyet yapması  temel amaçtır.Bu amaç doğrultusunda  faaliyet yapıldığında ve süreç iyi izlendiğinde başarı gelmektedir

Bu süreçte  profesyonel yardımlar almak ,süreci sağlık lı yürütmek çok önemlidir

Muhasebe Ücreti Öde
E-Mükellef Girişi